Úvod » Mgr. Kateřina Schwabiková

Mgr. Kateřina Schwabiková

schwabikova_foto2

(nar. 1978)

Po maturitě na gymnáziu ve Zborovské ulici v Praze (nyní Gymnázium Christiana Dopplera) absolvovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor dějiny a výuka dějepisu – základy společenských věd. Po krátkém učitelském působení na Gymnáziu Na Pražačce na Základní škole Bílá v Praze 6 odešla na mateřskou dovolenou. V současnosti je zaměstnána v Ústavu dějin Univerzity Karlovy a archivu Univerzity Karlovy.

Publikovala odborné práce se zaměřením na dějiny historiografie (edice korespondence F. M. Bartoše s V. Novotným) a dějiny vzdělanosti v raném novověku (studium českých šlechticů na univerzitách v německy mluvících zemích v druhé polovině 16. století). Pod dívčím jménem Anděrová přeložila několik německých titulů (např. Serengeti – pohled do africké divočiny a jiné).

Během posledních let působí jako autorka populárně-naučných historických knih pro děti. Spolu s ilustrátorkou Bárou Botkovou vydala v nakladatelství Slovart publikace zaměřené na dějiny každodennosti, na české panovníky a aktuálně též na osobu Karla IV. Lucemburského s názvy Cesty dětí do staletí, aneb Jak Běla a Kuba poznávali naši historii, Cesty dětí do staletí 2, aneb Jak Běla a Kuba putovali za našimi panovníkyKarel. IV. v kouzelném kukátku. Pohledy do života římského císaře a českého krále. První dva jmenované tituly se dostaly do katalogu Nejlepší knihy dětem za roky 2012/2013 a 2014/2015.

Přednášky v Knihovně snů

Jídelníček našich předků, 12. 11. 2016, od 14 hod

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!