Syndrom vyhoření
31. 10. 2015, od 18.30 hod.
Kategorie: přednášky
Objevitel tohoto problému, Herbert Freudenberger, popsal v roce 1974 svou osobní zkušenost vyplývající z přílišného očekávání a přílišného pracovního nasazení. Z patofyziologického pohledu jde o důsledek chronického nadměrného stresu. Christina Maslach přidala v 90. letech minulého století k vyvolávajícím mechanismům ještě pracovní podmínky a k symptomatologii kategorii „depersonalizace“.
Postihuje především pracovníky pomáhajících profesí, kteří do svého zaměstnání investují také svou osobnost, přičemž návratnost této investicce se blíží účinnosti parního stroje. Zaujatost pracovními cíli vede k opouštění běžných mezilidských vztahů a běžných relaxaci poskytujících aktivit. Vysoké nároky („be perfect“) nemohou být splněny, což vede jednak k frustraci, jednak k sebetrestajícím strategiím.
Psychologická pomoc: především prevence, správné a přiměřené sebeocenění a stanovení realistických cílů. Při symptomatologii: relaxace, sebepoznání, sociální podpora, restrukturalizace osobnosti ve smyslu odstranění neurotických mechanismů (miniscénáře: dokonalý, silný, vstřícný, snaživý a zbrkle spěchající).
Publikace o syndromu vyhoření ve fondu Knihovny AV ČR.
Prezentaci přednášky Syndrom vyhoření MUDr. Radkina Honzáka, CSc., kterou přednesl 31. 10. 2015 v Knihovně snů, si můžete stáhnout zde.