Úvod » O Knihovně snů » Tiskové zprávy » 2014 – Knihovna s hlavou v oblacích

2014 – Knihovna s hlavou v oblacích

Není neobvyklé, že se prostory knihoven dočasně stávají místy kulturních akcí a tedy i příležitostmi k setkávání lidí na místech, které slouží primárně jiným účelům. Knihovny se tak dnes snaží plnit kromě svého základního poslání i další funkce, stávají se komunitními centry, umožňují celoživotní vzdělávání, integraci a využití moderních technologických vymožeností všem napříč generacemi i sociálním zařazením.

I tak specializovaná knihovna, jako je Knihovna Akademie věd sídlící na Národní třídě v centru Prahy, se každoročně zdarma otevírá široké veřejnosti prostřednictvím své dvoudenní zábavně-vzdělávací akce Knihovna snů. V pátek 31. 10. a v sobotu 1. 11. 2014 proběhne už potřetí, letos s podtitulem S hlavou v oblacích, který je zároveň sjednocujícím tématem celého programu. Během necelých dvou dnů se v knihovně odehraje 7 přednášek z nejrůznějších vědních oborů, doplní je 2 živé koncerty, 2 filmy, provazochodecká exhibice a 3 výstavy. Poučeni z minulých ročníků se připravili knihovníci i na nejmenší návštěvníky, pro které bude připraveno divadlo a loutková dílna, rodiče pak jistě uvítají možnost využití hlídacího koutku.

Co vše je možné zahrnout do tématu S hlavou v oblacích? Využití balonů v astrofyzice představí známý popularizátor vědy Jiří Grygar. Světový rekordman v délce pobytu v simulátoru volného pádu Petr Beránek pohovoří o skocích všeho druhu. Knihovna snů ve svém programu nabídne mimo jiné také téma pokusů z 50. let o překonání československých hranic vzduchem nebo vysvětlení vzniku podivuhodných útvarů v krajině, které odpradávna podněcují lidskou fantazii, a další podobně rozmanitý program ve více či méně vědeckém duchu.

Touhu člověka odlepit se od země a podívat se k oblakům se rozhodli symbolizovat i samotní knihovníci svými kostýmy, které evokují dobu konce 18. století, kdy se poprvé člověku podařilo vznést se do (nad)oblačné výše.

Podobně jako akademické přednášky a knihovníci v historických kostýmech mezi sebou oscilují i témata doprovodných výstav – od té ryze odborné „Umění putovat vzduchem aneb Balony“, která vychází ze vzácné sbírky historického knižního fondu knihovny, až k výstavě „Idiot v knihovně“, která prostřednictvím inscenovaných fotografií humornou formou upozorňuje na typy čtenářů, bez kterých by se knihovny rády obešly.

Jistě ne všichni, kdo Knihovnu snů navštíví, se stanou pravidelnými uživateli služeb Knihovny Akademie věd ČR. Vzhledem k jejímu odbornému zaměření to ani není možné. Mohou ale s překvapením zjistit, že v samém centru Prahy se ukrývá nádherný neorenesanční prostor knihovny, která nabízí nejen nejmodernější informační služby, ale také něco navíc – sny a snad i jejich (s)plnění.

Akcí Knihovna snů zahajuje Knihovna Akademie věd ČR svůj program přichystaný pro festival Týden vědy a techniky AV ČR.

www.knihovna-snu.cz

Knihovna AV ČR
Národní 3
115 22 Praha 1

Kontaktní osoba:
Marina Krahulcová
knavcr@knav.cz

Fotodokumentace (pro plnou velikost fotografií na ně klikněte):

studovna-s-lidmi studovna-bez-lidi s-hlavou-v-oblacich-motto

idiot-v-knihovne-ilustracni-1 idiot-v-knihovne-ilustracni-2

(Tisková zpráva ve formátu *.docx)

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!